Najčastejšie používaný stavebný materiál je bezpochyby betón. Betónové konštrukcie bývajú vystavené mnohým nepriaznivým vplyvom, ktoré narúšajú ich pevnosť a štruktúru. Preto je vhodné betónové konštrukcie chrániť vočí pôsobeniu mrazu a tepla, alebo voči tlakom, otrasom, alebo voči mechanickému namáhaniu oterom.
Pre dosiahnutie čo najvyššej životnosti oceľových konštrukcií zohráva najväčšiou rolu ich kvalitná povrchová úprava. Správny výber typu povrchovej úpravy oceľových konštrukcií a prevedenie povrchovej úpravy oceľových konštrukcií, má výrazný vplyv na ich životnosť, ako aj na ich estetický vzhľad a antikorozívnu ochranu oceľových konštrukcií.
Primárnou funkciou ochranných náterov drevených konštrukcií je ochrana dreva voči mechanickým vplyvom a klimatickým vplyvom. Trvanlivosť náteru závisí od starostlivej prípravy dreva pred natieraním, od kvality vybraných farieb a impregnácie, od spôsobu nanášania farieb, ako aj od skúseností a zručností natieračov.
Torkrét - teda striekaný betón, sa používa na opravy a spevňovanie stavebných konštrukcíí, napr. na spevňovanie stavebných jám, obnažených múrov, starých klenieb, alebo na dočasnú stabilizáciu svahu.
Suchý proces aplikácie torkétu - používa sa suchá zmes s urýchľovačom tvrdnutia, ktorá sa spotrebováva do určitého počtu hodín.
Protipožiarne nátery nezabránia horeniu a poškodeniu konštrukcie požiarom, spomalí sa iba účinok ohňa, čím sa predĺži čas na evakuáciu osôb, prípadne Vášho majetku. Protipožiarne nátery sa používajú v exteriéroch, ako aj v interiéroch. Sú to špeciálne nátery odolné voči vlhkosti a zmenám teploty.